Довбиська громада
Житомирська область, Звягельський район

ТОВ "Корал" ДФЗ

Довбиський фарфоровий завод заснований в 1823 році. Засновник в різних історичних витоках не однозначні. Заснував завод польський поміщик Пшебельський.

Випуск продукції складав 550-600 тис. шт. виробів в рік. Не дивлячись на те, що завод був розташований далеко від шляхів сполучень, належність місцевої сировини і палива, а також дешеві робочі руки давали великі прибутки власнику заводу. Робочий день складав 14-16 годин. Значна кількість робітників проживала в напівземляних бараках. 27 липня 1905р., не витримавши жорстких умов праці, робітники оголосили страйк, який тривав 5 днів.

На передодні Першої Світової війни завод випускав чайного посуду на суму 100тис. рублів на рік. На заводі працювало 200 робітників. Радянська влада проголошена в Довбиші 22 січня 1918року.

18 лютого 1922р. був націоналізований Радянською владою. Обладнання в період націоналізації складало: паровий котел В.Лінкіна, парова машина, одне невелике горно, одна мішалка, п’ять дерев’яних кульових млинів, 24 ножних станки для формування посуду.

В 1922-1923рр. проводилися відновлення і реконструкція заводу. Заводу в цей період було присвоєно ім’я польського революціонера Ф. Кона. В січні 1925р. телеграмою, а в липні 1925р. листом – робітники звернулися до Ф.Е.Дзержинського з проханням про присвоєння його імені робітничому клубу. По представленню робітників заводу Ф.Е. Дзержинський був обраний почесним членом Мархлевського райвиконкому.

В роки перших п’ятирічок було проведено багато робіт по реконструкції заводу. Побудовано 2 круглих горна і реконструйовано діючий, побудовано живописний, пакувальний, ремонтно-механічний цехи, автогараж, надбудівлю другого поверху формувального цеху. Формувальні станки перевели з ножного обертання на механічне.

В період Великої Вітчизняної війни 209 робітників заводу брали участь в боях проти фашистських загарбників.

Особливий розвиток завод одержав в післявоєнний період. Починаючи з 1952 року по заводу проводилися роботи по реконструкції виробничих приміщень, замінено 1 тис кв. м. Міжповерхових перекрить з дерев’яних на залізобетонні. В формувальному цеху замінено ручні станки на напівавтомати з конвейєрними сушилами. Побудований МЗЦ, муфельний цех з заміною П-образної муфельної печі на конвейєрні печі, котельня ремонтно-будівельний цех, четвертий круглий горн, медпункт, дитячий садок і ряд інших приміщень.

В цей період виробництво освоювало оздоблення виробів кобальтовими фарбниками. З початку це був живописний розпис, загальновідомі малюнки №18 та №22, які були оздоблені аерографом. Кобальтові вироби на заводі почали випускати з 1950р.

В 1972р., з метою збільшення випуску продукції побудований ЦМЛ з двома поточно механізованими лініями для випалу фарфору. Освоєно новий метод оздоблення виробів кобальтом методом занурення. Загальний випуск посуду оздобленого кобальтом сягав більше 40% від всього обсягу.

З початку заснування і по теперішній час завод спеціалізується на випуску чайно-кавового посуду і окремих речей господарського вжитку (кухлі, келихи і т.д.). У 1982р. на міжреспубліканській ярмарці по збуту господарських товарів Довбиський фарфоровий завод був представлений від організації “Союзголовфарфор” як один з найкращих виробників кобальтових виробів в Європі.

На Довбиському фарфоровому заводі було вперше застосовано у виробництві живописний розпис кобальтом по утільному черепку, а також вперше застосовано метод занурення виробів у кобальтову глазур.

Професійні секрети виробництва кобальтових виробів передаються з покоління в покоління до сьогоднішнього часу, які пов’язані з особливостями як випалу, так і особливостями місцевої води. Для продажі своєї продукції відкрили власний магазин на території заводу, а у 2011 році запустили в роботу офіційний сайт http://koraldfz.com.ua.


 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь