ПП "Довбиський хлібозавод"
Історія хлібозаводу
Після Громадянської війни при створенні Мархлевського польського національного району 1925 року в 1926 році була побудована дерев’яна хлібопекарня з двома двоканальними жаровими печами в якій всі роботи по випіканню хліба проводились вручну. На той час завідуючим (з 1926 по 1943 рр.) працював Врублевський Адам. Проте з невідомих причин у 1943 році завідуючого було розстріляно німцями в центрі селища. З 1944 по 1959 рік завідуючим хлібопекарні став Ярошинській Яків. Майстрами на пекарні працювали Мішкевич А.А, Крачковська А.Ф. та Багінський Ф.М.
Та в березні 1959 року пекарню було замінено на нову, механізовану, з потужністю 26,6 т хліба на добу. На посаду директора нової хлібопекарні було призначено Нестерова Г.П, головним механіком – Якусевич В.М., завідуючої виробництвом – Марченко Н.П., майстрами – Багінський Ф.М., Цілик О.О., Мішкевич А.А. та Крачковська А.Ф.
Хлібозавод був устаткований двома печами ФТЛ-2-24, 2 тісто замішувальними машинами «Стандарт», борошнопросіювачами «Піонер» та ПДА-300, тісто розподільниками ХАФ-Зні та ХГД.
З 1967 року завідуючим виробництвом став Кур’ята Стефан Станіславович, який до цього (з 1960 року) працював тістоводом, пекарем, майстром. Було впроваджено виробництво бараночних та кондитерських виробів, обсяги виробництва зросли до 42 тон хліба на добу, цілодобово працювало 12 автомашин, які розвозили продукцію в торгівельні мережі Новоград-Волинського, Червоноармійського, Баранівського, Дзержинського району та в їх районні центри. Кількість всіх працівників хлібозаводу на той час сягало 120 чоловік.
З 1968 по 1972 директором хлібозаводу працював Хоменко В.О. на зміну йому в 1972 році цю посаду очолив Черня В.Л, який пропрацював до 1977 р.
Вже в 1977 році директором хлібозаводу був призначений Курята С.С. За його керівництва збільшилась кількість виробництва, було впроваджено 26 нових видів продукції. На підприємстві працювало 200 робітників, 30 водіїв та 16 продавців.
В 2001 році хлібозавод приймає участь у міжнародних торгах хлібом в м. Яворі в Польщі.Голова РСС Дідківська С.М. та директор Кур’ята С.С. представляли свою продукцію на яр марці де приймали участь 17 країн, в т.ч. Україна, Довбиш. Почесні грамоти засяяли на стінах актової зали. В цьому році хлібозавод став лауреатом всеукраїнського з’їзду за якістю продукції.
В 2004 році підприємство виходить зі складу споживчої кооперації і вливається в склад ВАТ «Житомир хліб», де головою Правління був Бернацький В.О. На зміну йому прийшов Шульга В.П. Хлібозавод отримав нове «дихання». Кондитерський цех після капітального ремонту запрацював з новими силами і ще більш ефективніше. Знову наросли обсяги виробництва до 1500 кг на добу. Реалізовували продукцію в м. Житомирі, м. Новоргад-Волинському та м. Києві.
В 2006 році хлібозавод стає учасником Міжнародних торгів хлібом в Польщі де здобув диплом, нагороди, честь і хвалу. В цьому ж році на всеукраїнській виставці хлібопекарської продукції в м. Києві підприємство завойовує золоту медальза печиво «Златопільське» та срібну за «Вітушку здобну».
В 2007 році проводиться реорганізація підприємства ВАТ «Житомирхліб» і змінюється назва на «Житомирський коровай» Змінюється керівництво, змінюються плани, перспективи. Директор Кур’ята Стефан Станіславович звільняється з керівної посади у віці 65 років за станом здоровя. Хлібозавод вкотре змінює назву на «Довбиська здоба», який очолив Попак М.П, і пропрацював майже рік і 2 місяці. Виробництво «обросло» боргами по всіх показниках, стало збитковим. В березні місяці 2009 року зупинилася його діяльність.
В 2012 році хлібозавод було продано приватним підприємцям, які працюють і на сьогоднішній день. Створено нову структуру ПП «Довбиський хлібозавод».